Menu strony
Strona główna
Zdjęcia grupa "Motylki"
Zdjęcia grupa "Biedronki"
Pedagog
Filmy
Ogłoszenia
Dokumenty
Wyszukiwarka
Twoje konto
Nauczanie zdalne
Wznowienie pracy przedszkola
Kontakt
Zdrowy przedszkolak

Książka moim przyjacielem


Bezpieczny Przedszkolak

WITAMY NA STRONIE PRZEDSZKOLA W UJEŹDZIE GÓRNYM

ROK SZKOLNY 2020/2021

Pedagog

 

 

 

 

 

 

Korzystając ze strony PPP w Środzie Śląskiej udostępniam Państwu bajkę o koronawirusie:

 źródło: http://ppp.powiat-sredzki.pl/PL/487/e-wsparcie/#bajka  na stronie również komentarz jak rozmawiać z dzieckiem, jak omówić bajkę.


     Słońce zaświeciło w okno pokoju Jeżyka Bartka. Jeżyk przeciągnął się leniwie, rozejrzał dookoła. Wydawało się, że już późno. Dlaczego mama go nie obudziła? Czyżby dziś nie szedł do leśnej szkoły?

      Zaskoczony Bartek poszedł do kuchni. Mama siedziała przy stole i spokojnie piła leśną kawę (czy wiesz, że da się ją zrobić z żołędzi?). Jeżyk podszedł do niej i zapytał:        - Czy dziś nie idziemy do leśnej szkoły?

- Niestety nie – odpowiedziała mama. – Ja będę pracowała tutaj, w naszej norce, a ty zostaniesz ze mną.

- Dlaczego? – zapytał zaskoczony Jeżyk.     

- Ponieważ nie chcemy, aby złapał nas wirus – wytłumaczyła mama. 

 Jeżyk szeroko otworzył oczy. Jaki wirus? Co to takiego? Bartek nigdy wcześniej nie słyszał tego słowa. Mama najwyraźniej zorientowała się, że Jeżyk nie zrozumiał, więc dodała:

- Wirusy są bardzo malutkie, nie widać ich gołym okiem. Czasem przyczepiają się do kogoś i mogą wtedy spowodować chorobę.

Bartek przestraszył się, bardzo nie chciał być chory. Mama wyjaśniła jednak, że ten wirus, który ostatnio się pojawił, jest raczej niegroźny dla małych dzieci i młodych osób.  

- Pamiętasz, jak niedawno miałeś kaszel i bolała cię głowa? Położyłeś się wtedy do łóżka, a ja przynosiłam ci herbatkę z rumianku. Wtedy też miałeś wirusa, tylko nieco innego – przypomniała Bartkowi mama. - Ten wirus, który sprawił, że nie pójdziesz do leśnej szkoły, działa podobnie, ale dla osób starszych może być groźny. Dlatego   pan Borsuk, przewodniczący zwierzątek na naszej polanie, zadecydował, że wszyscy zostaną w norkach.

- Mamo – zastanawiał się Bartek – a jak wirus to robi, że łapie różne osoby?

- To bardzo dobre pytanie, Jeżyku. Wirus mieszka w naszym katarze, naszej ślinie. Jeśli ktoś kichnie i nie zakryje noska, może niechcący wysłać wirusa w świat. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy dbali o czystość. Wirus bardzo nie lubi mydła, to jego największy wróg!

- Czy to dlatego wczoraj przyniosłaś do domu kilka kostek mydła lipowego?

 - Dokładnie tak. 

- A jutro będę mógł już wrócić do moich przyjaciół? – dopytywał Jeżyk.

 - Jutro jeszcze nie, przez najbliższe dni zostaniesz ze mną w naszej norce  – wytłumaczyła mama.  Jeżyk posmutniał. Wiedział, że będzie tęsknił za Wiewiórką Tosią, Krecikiem Wojtkiem i Kameleonem Olafem. Najbardziej będzie mu brakowało pani Sowy. Mama dostrzegła smutną minę synka.                

- Chyba będziesz tęsknił za kolegami… Jeśli chcesz, możesz do nich napisać list, a ja go wyślę wietrzykową pocztą.         

- Świetny pomysł! – wykrzyknął jeżyk. – A co jeszcze będziemy robić? Mamy tyle czasu…

- A na co masz ochotę? – zapytała mama i wyjęła wielki, pomarańczowy liść, który znalazła ubiegłej jesieni. 

Na liściu Jeżyk narysował wszystkie swoje pomysły: pieczenie kasztanowo-żołędziowych ciasteczek,  układanie puzzli (pani Sowa w leśnej szkole dała dzieciom piękne puzzle ukazujące różne kwiaty), leśna gimnastyka, malowanie farbkami na korze, czytanie bajek, zabawa ludzikami z żołędzi. Gdy skończył, pokazał mamie swoje dzieło.

- Świetnie, może codziennie będziemy robili jedną z tych rzeczy? – zaproponowała mama. – Wtedy czas szybko nam upłynie.

- To dobry pomysł! – wykrzyknął Bartek. – Poza tym będę pisał listy dla moich przyjaciół. Czy sądzisz, że mógłbym napisać też do pani Sowy?

- Oczywiście! Poza tym pamiętaj, że zawsze możesz porozmawiać ze mną. Bardzo cię kocham i chętnie odpowiem na wszystkie twoje pytania.

 Bartek natychmiast wziął się do pracy. Kilka dni później wietrzyk przyniósł Bartkowi dużą, szarą kopertę. Czy wiesz, co w niej było? 

List od pani Sowy! „Kochany Bartku! Ja także za Tobą tęsknię. Cieszę się, że dbasz o siebie, myjesz ręce i zakrywasz nosek, gdy kichasz. Bardzo podobają mi się Twoje pomysły na zabawy. Może po powrocie do leśnej szkoły wszyscy upieczemy kasztanowo-żołędziowe  ciasteczka?  Pozdrawiam serdecznie Pani Sowa”

Bartek był bardzo szczęśliwy. Już nie mógł się doczekać powrotu do szkoły.


A także:

Zabawa, ćwiczenia i nauka online dla dzieci i uczniów. Pomysły inspiracje do wykorzystania dla rodziców i nauczycieliDzień dobry!


     Witam Państwa w kolejnym tygodniu pracy zdalnej naszej placówki. Nie możemy się spotykać, ale jestem do Państwa dyspozycji telefonicznie i przez e-dziennik. Znając sytuacje w domach: tłok przy komputerze, ciągłe zerkanie na ekran w poszukiwaniu najnowszych wiadomości, intensywność kontaktu z dziećmi, które są cały czas w domu, ośmielam się zaproponować rodzicom uczniów korzystających z pomocy psychologiczno-pedagogicznej materiały pt. „Jesteśmy razem”. Jest to nowa inicjatywa- to proste pomysły i zadania co robić w domu razem z dziećmi.


 Tak piszą o niej jej twórcy:


„Wyzwanie #jesteśmyrazem .

Prawidłowy rozwój dziecka jest zależny od wielu różnych czynników takich jak: najbliższe środowisko rodzinne, stan zdrowia, oddziaływania edukacyjne, terapeutyczne. W naszym E-BOOKu znajdziesz pomysły, których realizacja wspiera całościowy rozwój dziecka oraz uczy tego, jak efektywnie spędzać ze sobą czas w domu.


Z wyzwaniem #jesteśmyrazem ruszamy 6-go kwietnia, wtedy też w mediach społecznościowych rozpoczynamy publikacje materiałów, które będą stanowić uzupełnienie treści prezentowanych w E-BOOKu. Prosimy nie wypełniajcie całego E-BOOKa od razu. Wykonujmy zadania chronologicznie tak, aby skupić się na treściach prezentowanych danego dnia. Każdy dzień to inny motyw przewodni - od aktywności fizycznej zaczynając, a kończąc na efektywnym odpoczynku. Nasze wyzwanie #jesteśmyrazem potrwa 5 dni. Liczymy na Twoje zaangażowanie i czynny udział w mediach społecznościowych. Zachęcamy do codziennego śledzenia naszego fanpage’a na FB, subskrybowania naszego kanału na YT oraz obserwowania profilu Inicjatywy na Instagramie. Osoby najbardziej zaangażowane otrzymają nagrodę - niespodziankę. Mamy nadzieję, że #jesteśmyrazem.”


Zachęcam do działania, poniżej zamieszczam linki.


https://www.youtube.com/watch?v=5xCX1KLRNNw


https://www.youtube.com/watch?v=WAv3CDSuxFc-


https://www.youtube.com/watch?v=5xCX1KLRNNw


http://www.inicjatywa.pulawy.pl/wp-content/uploads/2020/04/ebook-

jestesmyrazem.pdf- e-book

 

Serdecznie pozdrawiam Państwa i dzieci, życzę zdrowia i pogody ducha- mimo wszystko!


Zachęcam do aktywności.


Pozdrawiam serdecznie.


 W razie pytań, potrzeby rozmowy, chęci kontaktu mam dyżur e-mailowy          ania.chohura@gmail.com, lub telefoniczny 515620899, lub przez wiadomości w e-dzienniku.

Anna Chohura

 

 

 


Drodzy Rodzice!

        Witam Państwa serdecznie w niezwykłym czasie epidemii. Nikt z nas chyba nie był jeszcze w takiej sytuacji jak obecnie. Uczymy się wszyscy: nauczyciele, dzieci i  rodzice funkcjonowania w nowej rzeczywistości- zdalnej szkoły i przedszkola.

        Uważam, że najważniejszy jest teraz spokój i zachowanie zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że dzieci choć nie wszystko rozumieją, to wszystko w 100% odczuwają. Odbierają nasze emocje. Dlatego dla nich i dla siebie musimy zdać egzamin z funkcjonowania w okresie koronawirusa.

            Polecam Państwu kilka artykułów, które mam nadzieje pomogą w oswajaniu trudnej codzienności.
https://swierszczyk.pl/polecane-artykuly/zlosc-smutek-strach/koronawirus-a-dzieci-porozmawiajmy-o-strachu
https://swierszczyk.pl/polecane-artykuly/szkola-dla-rodzicow/jak-zachecac-dziecko-do-wspolpracy
https://swierszczyk.pl/polecane-artykuly/szkola-dla-rodzicow/jak-zachecac-dziecko-do-samodzielnosci

Można się ze mną skontaktować przez e-dziennik librus lub telefonicznie, pod specjalnym numerem na czas zdalnego funkcjonowania: 515620899.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Pedagog Anna Chohura


Lukasz_Skrzypiec, 21-05-2020, odsłon: 153
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:Gmina Udanin

Unia Europejska

Europejski Fundusz

Społeczny

Kapitał Ludzki

Narodowa Strategia

Spójności

 

Klauzula Informacyjna

( format *.PDF ) - pobierz


Klauzula Informacyjna

( format *.JPG ) - pobierz

 

Konto użytkownika
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

__________________________________________________________________________